Dojazd

Proponowana trasa dojazdu do Villa Marija

Przekraczając granicę Polski kierujemy się na Słowację w stronę Bratysławy
(Słowacja wprowadziła winiety elektroniczne: 10-dniowa 10EUR, miesięczna 14EUR) a stamtąd na Wiedeń (winieta austriacka 10-dniowa 8.90EUR, 2-miesięczna 25.90EUR) autostradą A6.

Alternatywnie można wybrać również drogę przez Czechy, kierując się na Brno a następnie przejście graniczne Mikulov/Drasenhofen (winieta na autostrady 10-dniowa 310CZK, miesięczna 440CZK) i dalej na Wiedeń.

W Wiedniu zjeżdżamy na autostradę A2 w kierunku Grazu skąd można kierować się bezpośrednio autostradą A9 za Leibnitz na przejście graniczne Spielfeld/Šentilj i dalej do Mariboru, w którym wjeżdża się na autostradę A1 do samej granicy z Chorwacją (winieta roczna 95EUR, miesięczna 30EUR, tygodniowa 15EUR).

Po przekroczeniu granicy dostajemy się na autostradę A2 Macelj-Zagreb (opłata na bramkach w Zagrzebiu/Zaprešiću – 42HRK)  a w stolicy zjeżdżamy z niej na autostradę A1 Zagreb-Split, z której zjeżdżamy dopiero w Šibeniku (opłata na bramkach – 134HRK). W Šibeniku skręcamy na drogę Via Adriatica (Jadranska Magistrala) w kierunku Trogir/Split, mijamy kolejno Primošten i Rogoznicę i dojeżdżamy do miejscowości Podorljak, w której należy skręcić w prawo w kierunek Dvornice/Ražanj. Na rozjeździe należy kierować się ponownie w prawo na Ražanj.

Dojazd do Villa Marija

Wjeżdżając do centrum wsi widzimy na lewo sklep i biuro turystyczne (a zaraz za nim restaurację) – należy skręcić w lewo, w drogę biegnącą między nimi a następnie jechać cały czas za główną drogą aż do skrzyżowania przy którym stoi tablica wskazująca już kierunek na Villa Marija. Skręcamy na tym skrzyżowaniu w prawo, zjeżdżamy w dół a następnie mijamy zatoczkę/port lewą stroną i jedziemy cały czas prosto aż do celu podróży.

Alternatywna trasa przejazdu przez Słowenię (przez Mureck)

Ponieważ słoweńska winieta jest stosunkowo droga można spróbować trasy alternatywnej omijającej autostradę A1.

Jadąc z Grazu autostradą A9 w kierunku słoweńskiej granicy na Leibnitz zjeżdżamy zjazdem nr 226 na Gersdorf a następnie skręcamy w lewo na Mureck (uwaga, przy drodze we wsi stoi fotoradar). Przekraczamy tam granicę przejeżdżając przez stalowy most i kierujemy się w prawo drogą nr 433 aż do miejscowości Lenart. W miasteczku droga ta ma nazwę Partizanska cesta – jedziemy nią do końca i skręcamy w prawo w drogę nr 3 (Kraigherjeva cesta) i zaraz po ok. 150m w lewo w drogę nr 229 na Ptuj (Ptujska cesta).  Po przejechaniu ok 21km dojeżdżamy do Ptuja. Po wjeździe do miasta lekkim łukiem w prawo na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę nr 713 na Dornave (jest tam tabliczka z kierunkiem na Zagrzeb!). Przejeżdżamy nad torami kolejowymi, na pierwszym rondzie – prosto, na drugim w prawo (Puhowa ulica) . Przez kolejne dwa ronda przejeżdżamy prosto, mijamy most nad rzeką i po kilku kilometrach dojeżdżamy do ronda z drogą nr 9 (Maribor-Gruškovje-Zagreb), na którym skręcamy w lewo w kierunku granicy z Chorwacją. Jadąc cały czas prosto dojeżdżamy do granicy Gruškovje/Macelj.

Proponowana trasa przejazdu z Cieszyna do Ražanja

Cieszyn/Czeski Cieszyn – Frydek-Mistek – Nowy Jiczyn – Ołomuniec – Brno – Mikulov/Drasenhofen – Wiedeń – Graz – Leibnitz – Mureck – Lenart – Ptuj – Gruškovje/Macelj – Zagrzeb – Šibenik – Primošten – Rogoznica – Podorljak – Ražanj

LUB

Cieszyn/Czeski Cieszyn – Trzyniec – Czadca – Żilina – Bratysława – Wiedeń – Graz – Leibnitz – Mureck – Lenart – Ptuj – Gruškovje/Macelj – Zagrzeb – Šibenik – Primošten – Rogoznica – Podorljak – Ražanj


Wyświetl większą mapę

mapa stworzona przez: Adam Szopa

UWAGA – chcąc zjechać w Żilinie na autostradę należy kierować się za zieloną tablicą wskazującą Bratysławę.

http://villamarija.wordpress.com/