- Parki Narodowe
Park Narodowy Krka
– ok. 50km od Ražanja
Park Narodowy Krka (chor. Nacionalni Park Krka) – park narodowy w Chorwacji, położony w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Sibenik. Park został założony w roku 1985 w środkowym i dolnym biegu rzeki Krka. Na terenie parku rzeka tworzy wodospady (m.in. Rošky Slap, Skradinsky Buk), kaskady oraz bystrzyny. W centralnej części parku znajduje się Jezioro Visovac, na wyspie pośrodku którego znajduje się klasztor Franciszkanów, założony w roku 1445 roku. W przeciwieństwie do Jezior Plitwickich w Krka można się wykąpać.
Wjazdy do parku są oznakowane, przy każdym znajduje się punkt informacyjny, kasa i parking. Od strony miejscowości Lozovac możliwy jest wjazd własnym samochodem (ale tylko po sezonie – w lecie turystów wożą od parkingu autokary). Na terenie parku kursują statki – jeden z nich dowozi turystów od jednego z parkingów do jednego z wejść (tuż obok kąpieliska), inny np. do wyspy na jeziorze Visovac. Bilet do parku kosztuje 95HRK, obejmuje wszystkie wejścia do parku i jest ważny cały dzień.
Park Narodowy Kornati
– ok. 90km od Ražanja
Kornati – chorwacki archipelag położony w środkowej Dalmacji, na południe od Zadaru. Składa się z około 89 wysp i ma powierzchnię około 320 km². Zgodnie z danymi z 2006 r. na archipelagu mieszka na stałe 7 osób[1], chociaż w rzeczywistości są tutaj jedynie sezonowe domki. W 1980 r. południowa część archipelagu została objęta ochroną w ramach parku narodowego Kornati (Nacionalnog parka Kornati). Nazwa archipelagu pochodzi od jego największej wyspy, Kornat, nazywanej przez miejscowych Kurnat (stąd również Kurnati)[2]. Kornat ma powierzchnię 32,3 km², długość 25,2 km, szerokość do 2,5 km, długość wybrzeża wynosi 66,1 km, największe wzniesienie ma 237 m n.p.m.[1]. W sierpniu 2007 r. podczas pożaru na wyspie Kornat zginęło 12 strażaków.
(za Wikipedią)
- Zabytkowe miasta
Trogir
– ok. 25km od Ražanja
Trogir jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji, w okręgu Splicko-Dalmatyńskim w Chorwacji. Liczba mieszkańców miasta wynosi ok. 11 tys. (2001). Połączony podnoszonym mostem z wyspą ČiovoStarówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku.
Założony w III wieku p.n.e. przez greckich kolonistów z wyspy Issa (dzisiejszy Vis) pod nazwą Tragurion (Kozia Wieś). Od tego czasu Trogir stał się znaczącym portem. W roku 304 cesarz Dioklecjan nakazał tutaj stracić biskupa Splitu Dujama za głoszenie wiary chrześcijańskiej. Od roku 1107 pod panowaniem węgierskim. W roku 1123 zniszczony przez Saracenów. Miasto odbudowano 70 lat później. Od 1420 pod panowaniem Weneckim.
Zabytki:
- Brama Lądowa (Kopnena vrata) – przebudowana w XVI wieku w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru – patrona miasta.
- Pałac Stafileo (Palača Stafileo) – zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
- Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) – zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XIV wieku.
- Pałac Čipiko (Palača Čipiko), pałac w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Čipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Čipiko. Drugie piętro w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady.
(za Wikipedią)
Split
– ok. 50km od Ražanja
Split – miasto i duży port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.
Liczba mieszkańców: 210,4 tys.; drugie co do wielkości miasto Chorwacji po Zagrzebiu oraz największe i najważniejsze miasto krainy historycznej Dalmacji.
Split jest ważnym miastem przemysłowym Dalmacji. centrum przemysłu stoczniowego, chemicznego, cementowego i drzewnego, spożywczego (rybnego, piwowarskiego, winiarskiego) oraz turystycznego. Jest również ważnym ośrodkiem komunikacyjnym (port lotniczy, handlowy, rybacki i pasażerki, terminal promowy, autostrada A1 Zagrzeb-Split, Via Adriatica).
Zabytki:
- pałac cesarza Dioklecjana (III–IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami. Pałac został wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO
- brama pałacowa Porta Aurea
- oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji z dzwonnicą z XIII–XVII wieku
- świątynia Jupitera – od VIII wieku baptysterium
- perystyl – obecnie teatr
- westybul
- kościół św. Franciszka – przebudowany kościół gotycki z XV wieku. Wewnątrz znajdują się nagrobki znakomitych mieszkańców miasta , m.in archidiakona Tomasza (pierwszego dalmatyńskiego historyka), pisarza Marka Marulicia i kompozytora Ivana Lukačica.
- pozostałości akweduktu
(za Wikipedią)
- Mariny
Rogoznica i Primošten
– ok. 10-20km od Ražanja
Rogoznica i Primošten to dwie mariny (czyli porty, głównie jachtowe) w okolicy Ražanja. Są to małe urokliwe miejscowości w których można miło spędzić czas m.in. w przytulnych portowych konobach (coś pomiędzy restauracjo-pizzerią a tawerną). Teren portu jachtowego można swobodnie odwiedzać.